V České republice platí s platností od 16. března 0:00 do 24. března KARANTÉNA. Pro občany to znamená především Zákaz volného pohybu osob na území ČR s těmito výjimkami:
Cesta do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo podobné činnosti.
Cesta za rodinou nebo osobami blízkými
Nákup potravin, léků, hygienického zboží, kosmetiky a jiné drogerie, krmiv a dalších potřeb pro zvířata a děti – to vše nejen pro sebe, ale i pro osoby blízké. Sousedská výpomoc.
Využívání bank a pošty.
Tankování pohonných hmot.
Cesty k lékaři a na veterinu, včetně doprovodu.
Pobyt v přírodě nebo parcích. Pohřby.
Cesty na úřady k vyřízení nezbytných záležitostí, i s doprovodem.
Výkon povolání nebo činností k zajištění bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace – tedy zdravotní a sociální péče, duchovní péče, dobrovolnická činnost, veterinární péče, veřejné hromadné dopravy a dalších služeb jako zásobování a rozvážky.
Cesty domů.
Pohyb na veřejnosti bychom měli omezit na minimum. Pokud je to možné, měli bychom se držet doma. Omezit bychom měli i přímé kontakty s ostatními. K jiným lidem bychom se měli přibližovat maximálně na dva metry. Platit bychom měli bezhotovostně, pokud to bude možné.
Zaměstnavatelům se doporučuje využívat práci z domu, pokud to jde, také podporovat placené volno a pozastavit činnosti, které nejsou nezbytné.
Uzavření obchodů a zákaz služeb se nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků
Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července.
Úřadům vláda nařídila, aby své služby vykonávaly pouze od pondělí do středy v maximálním rozsahu tří hodin.
Vláda nově zakázala s výjimkami prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, sdílených taxislužeb s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky
Zákaz se nebude vztahovat na opravy silničních vozidel, odstraňování vozidel, prodej náhradních dílů, vyzvednutí zásilky, pokladní prodej jízdenek, osiv, lázeňských služeb, pohřební služby, stavebnictví
Ruší se modré zóny v rámci obcí. Omezuje se prodej nebaleného pečiva. Prodávat se smí pouze prodejnách, kde mají hygienické pomůcky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *